Blogger templates


...KATEGORIE:.......DIY.......KULINARNIE....... KULTURA I SZTUKA.......LUMPEKSY.......MODA.......MOIM ZDANIEM.......ZDROWIE I URODA..

poniedziałek, 9 lutego 2015

CO MÓWIĄ MĘŻCZYŹNI?

czyli dość pokaźna garść dających do myślenia cytatów z książki "Mężczyźni rozmawiają o wszystkim".
O MIŁOŚCI I ZWIĄZKACH
"Ani sekundy w życiu nie nudziłem się z Moniką. Jest we mnie ciekawość jej myśli, tego, co powie, ciekawość jej uczuć, jej życia. Jak gdzieś jadę  jej nie ma obok w samochodzie, to się czuję niepełny. Nie mam komu powiedzieć o tym, jak jest, co widzę. Bez niej jestem jak czegoś ćwierć albo pół."
Andrzej Stasiuk

"Dwie lilie wodne nie mogą utrzymywać się na wodzie dlatego, że opierają się na sobie. Każda musi mieć silne korzenie, by bez drugiej móc żyć. Kiedy jedna się zmęczy, może skłonić swój kielich i oprzeć na drugiej. Jeśli jednak równowaga w związku bierze się głównie ze wzajemnego wspierania się na sobie, wtedy gdy jedno okaże się słabe, padną oboje. Nie można więc twierdzić, że bez drugiej osoby nie można żyć. Bo można. Ale lepiej i przyjemniej jest być razem."
Wiktor Osiatyński

"Kiedy podeszła bliżej, okazało się, że to moja żona. Gdybym ją od razu rozpoznał, pewnie nie dostrzegłbym jej piękna. A tak zobaczyłem ją na nowo. W życiu warto dążyć do momentów, w których ludzie mogą się na nowo zobaczyć."
Wiktor Osiatyński

"Agnieszka Osiecka opowiadała: Póki go kochałam, to tak cudownie poprawiał włosy. Nagle patrzę: Jezu, jak on głupio poprawia te włosy!"
Jerzy Pilch

"- Co jest ważne w związku z kobietą?
- Umiejętność wspólnego wykonywania jakiejś czynności. To może być moczenie nóg w misce albo osiąganie Nagrody Nobla. Cokolwiek, byle sprawiało wspólnie przyjemność. Nie mieszając w to seksu oczywiście. I te dobre chwile trzeba pielęgnować. Ale tu jestem teoretykiem, inwalidą. Nie umiem tego robić. Ona - ta moja żona - umie."
Adam Nowak

"Ciekaw jestem, czy tak jak łatwo porzucamy czy odchodzimy od kogoś, to tak samo godzilibyśmy się na śmierć ukochanej osoby. A przecież mówiąc "już cię nie kocham", w pewnym sensie zabijamy, choćby tylko na jakiś czas, wrażliwość drugiej osoby."
Adam Nowak

"Bo w miłości trzeba siebie samego ograniczać i poświęcać dla drugiej osoby. Trudna jest taka autokontrola, podejmowanie decyzji nie tylko z myślą o sobie, ale także o kimś. Trudne jest też takie zaprogramowanie życia, by było ciekawe nie tylko dla mnie. I myślenie, że kiedy idziesz kupić cukinię, bo lubisz, to musisz jeszcze kupić bakłażana, bo twój facet cukinii nie lubi."
Mikołaj Mikołajczyk

"Poza tym zastanawiam się, czy rzeczywiście facet jest potrzebny kobiecie. Może wdrukowano to nam albo wam do głów przez normy, schematy, szablony, społeczeństwo i to jest taka sama bujda jak mówienie, że podróże kształcą? Czy potrzebę bliskości można zrealizować tylko wtedy, gdy w życiu pojawi się facet? Tylko on  może dać spełnienie? Jakoś nie wierzę, żeby pani w to wierzyła."
Ignacy Karpowicz

O PARTNERSTWIE
"Dużo czasu zajęło mi zaakceptowanie, że nie muszę być dominującym samcem. Że dom, stół i łóżko są na tyle duże, że zmieszczą się w nich różne poglądy."
Wiktor Osiatyński

O PIENIĄDZACH
"Tylko pięknoduchy mówią, że (forsa) nie jest ważna, bo nie potrafią jej zarobić albo jej nie mają. Ale jak już mają, to zaczynają mówić, że jest fajna."
Andrzej Stasiuk

"jestem świadom tej brzydkiej presji społecznej, która rzeczywiście sugeruje, że jeśli nie zarabiasz kasy, nie żyjesz "na poziomie", to automatycznie jesteś do dupy. Proszę mnie nie pytać, jak sobie z tą presją radzić, bo moja sytuacja jest łatwiejsza: od lat żyję w ostentacyjnej kontrze do wyznawanych przez społeczeństwo wartości."
Jacek Podsiadło

"Byliśmy młodzi, mieliśmy mnóstwo zajęć, pisaliśmy książki, i ta nędza była niewygodą, ale też smakiem życia. Nigdy nie przyszedł Monice do głowy pomysł, że mam pójść do pracy i zarabiać pieniądze. Masz pisać - powtarzała. Nasza nędza była ceną wolności. Nie byliśmy w nią uwikłani, osadzeni, bez wyjścia. Nie wstawaliśmy, myśląc, że jesteśmy nędzarzami, i nie kładliśmy się spać z taką myślą. Ta bieda nie była też tak dotkliwa, bo świat nie atakował nas bogactwem i pokusą materialną."
Andrzej Stasiuk

O ŻYCIU
"Ważne jest, żeby wykorzystać, co się dostało, nie przepieprzyć tego. Nic więcej nie dostaniemy."
Andrzej Stasiuk

"- Co jeszcze jest w życiu ważne?
- Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i nie narzucać planów, którym nie można sprostać. Bez egoizmu, ale bardzo starannie, dbać o siebie i o swoje własne uczucia. Poświęcać się temu, co sprawia przyjemność. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę."
Wiktor Osiatyński

" W którymś z filmów Romy Schneider, gdy dowiaduje się, że będzie miała córkę, mówi: "Mam nadzieję, że będzie głupia". Też bym tak powiedział. Bo jeśli głupotę rozumiemy nie jako naiwność, łatwowierność czy defensywność, ale brak wyobraźni i proste postrzeganie świata, "że dom, że koń, że Stasiek, że drzewo", to życie staje się łatwe i w najelementarniejszym znaczeniu - udane. Jest robota, kobita, dzieciaki. W telewizji zobaczy się mecz, w niedzielę rozpali grilla... Wystarczy."
Eustachy Rylski

"Szlag mnie trafia na te nasze wszystkie niby mądre, olimpijskie zgody; cóż, takie jest życie, co nam los niesie, to niesie, przemijanie jest nieuchronne, śmierci nie zawrócisz, taka jest wola Boga, nie wojujmy z opatrznością. Nie wojujmy? A to niby czemu?"
Eustachy Rylski

"Świat doszedł do ściany. Mam wrażenie jego opresyjnego przepełnienia rzeczami, informacją, gadżetami, ludźmi. Jest za dużo, za głośno, za agresywnie. Boję się, że zabraknie powietrza, wody, miejsca. Widzę w nim wiele gorszącego braku, ale jeszcze więcej nadmiaru, tego cholernego rozpasania nierównowagi."
Eustachy Rylski

"Uważam, że większym ryzykiem jest siedzenie na miejscu, bo człowiek ryzykuje przede wszystkim to, że nic ciekawego nie może się w jego życiu stać. Jak się uniezależnia, to popełnia błędy, upada, kaleczy się, ale idzie własną drogą. I to jest fantastyczne"
Wojciech Pszoniak

"Człowiek zbyt łatwo zaczyna wierzyć, że może się spełnić tylko wtedy, gdy włączy się w główny nurt. Niepokoi mnie, że młodzi ludzie dzisiaj tak łatwo dają się uwieść Wielkiej Liczbie, temu, co medialne i koniunkturalne, co upupia ich w zbiorowym, co uzależnia ich od rynku. Trudno im się zdobyć na indywidualną niezgodę, na antysystemowość, na odwagę osobistej ścieżki i pisania swojego scenariusza na życie."
Krzysztof Czyżewski

O SZCZĘŚCIU
"Zadowolenie z życia bierze się z sumy przyjemności, jakich potrafimy doświadczyć, od tych najdosadniejszych, jak seks czy dobre jedzenie, do najsubtelniejszych, jak przeżywanie sztuki. Szczęście natomiast to poczucie spełnienia w życiu i niczym niezmącona wiara w jego sens i celowość, jak również bezduszna odporność na cierpienia otaczającego nas świata."
Eustachy Rylski

"A może po to, by być z siebie zadowolonym, wystarczy robić rzeczy, które są potrzebne, godziwe, warte, dobre, bez wymagania od siebie więcej, niż można osiągnąć."
Wiktor Osiatyński

"Mam momenty zwątpienia, ale poczucie klęski jest mi obce. Dopóki wiele rzeczy uważam za możliwe i dopóki możliwe są marzenia, a tęsknoty niezrealizowane, dopóty jest dobrze."
Tomasz Różycki

O MŁODOŚCI
"Jest w niej prawo do każdego wyobrażenia o sobie. Do oddawania się marzeniom, których spełnienie nie jest nawet prawdopodobne. W wieku 30 lat, jeśli się nie jest idiotą, to do pewnych marzeń nie ma się już prawa."
Eustachy Rylski

"W młodości wszystkiego jest więcej. Większa pazerność, większe ryzyko, stawianie wszystkiego na jedną kartę. I można się było pozwolić ośmieszyć przed samym sobą. A teraz jest mnóstwo ostrożności. Nie chce się już ryzykować, bo wydaje się, że wszystko inne będzie może gorsze, może mniej ekscytujące."
Marcin Świetlicki

O STAROŚCI
"Irytuje mnie gadanie, że młodość ma swoje zalety, a starość swoje. Tak mówią ci, którzy jeszcze jej nie zakosztowali, lub tacy, którzy uważają, że każde ludzkie doświadczenie, nawet ostatnie stadium raka, nas uszlachetnia i wzbogaca. To nonsens biorący się czasami z najlepszych intencji. (...) Możemy oczywiście wziąć za przykład starość Bertranda Russella albo Sophii Loren, ale dlaczego miałaby nam się ona zdarzyć, skoro nie zdarzyła się nam ich młodość?"
Eustachy Rylski

O MĘŻCZYZNACH
"Nie lubię dużych kwantyfikatorów, ale istnieje zjawisko pt. facet polski. On jest łakomym na pochwały, łatwym do zmanipulowania durniem w opalizującej marynarce. Często ma wąsy. (...) Facet polski jest zakompleksiony, co produkuje z jednej strony pozorne zadowolenie i poczucie wyższości, z drugiej - strach, czy to prawda. A ponieważ to nieprawda, zaczyna się ścieżka psycholstwa. Niespecjalnie z kolei kręta, bo nasze prasłowiańskie dróżki takie sobie."
Jerzy Pilch

"(kobiety - dopisek mój) piękne, błyskotliwe, pełne inwencji, czaru, wynikającej z wysokiej inteligencji wrażliwości - są w sytuacji strasznej: mają w zdecydowanej większości przypadków do czynienia - ze spokojem nazwę tak współplemieńców - z sytymi debilami."
Jerzy Pilch

"Nie lubię facetów przez to, że walczą. I twierdzą strasznie dużo, wszystko wiedzą. Facet, oczywiście facet modelowy, jakim go widzę, jest bytem skazanym na strategie i na stosowanie sposobów. To przede wszystkim przy mężczyznach trzeba udowadniać, że się jest mężczyzną. Czyli że jestem plemienny, prowadzę stado, jestem mocno określony i zdeterminowany, mam swoje wyspecjalizowane obszary zmagań i swoje metody oraz skuteczne numery"
Marek Bieńczyk

O TWORZENIU
"- Demon próżności?
- Nie da się bez niego uprawiać sztuki. Człowiek musi być w zaraniu naznaczony pychą, by uważać, że to, co pisze, trzeba ogłosić światu. A co więcej - domagać się aplauzu. Bez tego aplauzu niepodobna właściwie żyć. Niepodobna pisać."
Jerzy Pilch

"Ależ proszę pani! Ja marzę o tym, by napisać najgorszą książkę świata. Gombrowicz marzył o napisaniu najgorszej książki świata. To jest wspólne marzenie pisarzy. Marzenie wstydliwe. Bo powala nie tylko to, co jest piękne i wzniosłe. Pośliznąć się można i na psiej kupie. Trochę głupio, ale leży się na chodniku tak samo, jakby się upadło na widok najpiękniejszej kobiety świata."
Ignacy Karpowicz

O SAMOAKCEPTACJI I POSTRZEGANIU SIEBIE
"Oczywiście, porównując się z innymi, łatwo mogę się pocieszyć, że da się stoczyć dużo niżej, ale wolę porównywać się z samym sobą - takim, jaki chciałbym być."
Jacek Podsiadło

"Zauważ, jak ludzie się ubierają! Dopierają ciuchy pod to, czego nie akceptują w sobie. Chcą to zakamuflować i przedstawić się lepszymi, niż są. I powstaje pewna rozbieżność. Jeśli w takich bzdurach istnieje choćby mały brak samoakceptacji, to owe bzdury przekładają się na życie emocjonalne. Nie wierzę, że jak ktoś nie akceptuje swoich dużych bioder albo wiszącego brzucha, akceptuje nagle siebie. Iluzją jest wmawianie sobie, że to nie ciało jest ważne, tylko intelekt! Z tego niedbania o ciało bierze się potem nadmierne eksponowanie swojego intelektu. Agresywne i nieprzyswajalne dla innych." 
Mikołaj Mikołajczyk

"Nie znoszę, że coś może być ciekawsze ode mnie"
Mikołaj Mikołajczyk

O WYCHOWYWANIU DZIECI
"Bo można się ścigać z innymi, żeby dziecko nie miało mniej niż większość rówieśników, ale można też skupić się na takim wychowaniu, dzięki któremu dziecko zrozumie, że mieć mniej wcale nie oznacza być gorszym."
Jacek Podsiadło

"Ja w ogóle nie wierzę w wychowanie przez rozmowę czy inny "przekaz bezpośredni", wierzę w wychowanie przez przykład, przez świadectwo."
Jacek Podsiadło

O POGLĄDACH
"Trochę nie ufamy demokracji, bo wszystko stawiamy na ostrzu noża. I zamiast żyć obok siebie i z różnymi poglądami, traktujemy nasze różnice jako przyczynek do wojny. Skoro mamy różne poglądy, to od razu musimy sobie dać po ryju. Po co?!"
Mikołaj Mikołajczyk

________________________

Podoba Ci się wpis? Polub mnie na Facebooku,  obserwuj na Bloglovin lub Twitterze!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz