Blogger templates


...KATEGORIE:.......DIY.......KULINARNIE....... KULTURA I SZTUKA.......LUMPEKSY.......MODA.......MOIM ZDANIEM.......ZDROWIE I URODA..

czwartek, 26 marca 2015

WEGANIZM W SPORCIE - WYWIAD Z DIETETYKIEM

Czy da się uprawiać nie tylko amatorski, ale i wyczynowy sport będąc na diecie wegańskiej? Dziś rozwiewam wątpliwości na ten temat w mini wywiadzie z Damianem Parolem, dietetykiem.

Zacznijmy od podstaw. Da się tak na poważnie i bez szkód na zdrowiu uprawiać sport będąc na diecie wegańskiej czy nie? Jeśli tak, to poproszę też od razu o kilka przykładowych nazwisk wegańskich sportowców - ot tak dla niedowiarków.

Jak najbardziej! Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to zdrowe, o ile oczywiście dieta jest zbilansowana i uzupełniona o witaminę B12, której nie ma w roślinach. W przypadku diety wegańskiej jest nieco trudniej ją zbilansować niż dietę tradycyjną. Jednak nie boimy się o zdrowie, tylko raczej o wyniki i progres w sporcie. Zdrowotnie możemy tylko skorzystać. 

Takich wegańskich sportowców jest bardzo wielu:
Scott Jurek - ultramaratończyk, rekordzista USA w biegu 24h (167,7 mil - 266,7 km)
Carl Lewis - sprinter, skoczek w dal, najlepsze wyniki po przejściu na weganizm (1990)
100 m – 9,86 s (1991)
Skok w dal 8,87 m (1991)
Fiona Oaks - zwyciężczyni North Pole Marathon 2013 
Rich Roll - triatlonista
Patrik Baboumian - strong man
Alexey Voyevoda - armwrestler i bobsleista, złoty medalista z Soczi 2014 
Maegan Duhamel - zdobywczyni srebrnego medalu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w łyżwiarstwie figurowym
Venus Williams - tenisistka, mistrzyni olimpijska z Sydney (2000), Pekinu (2008) oraz Londynu (2012)
Timothy Bradley - bokser wagi lekkiej, przygotowuje się do walk na wegańskiej diecie

A weganizm w duecie ze sportem, ale bez odżywek białkowych i innych supli - czy to jest możliwe?

Jeśli mówimy o amatorskim sporcie – absolutnie tak. Jeśli mówimy o wyczynowym sporcie to ten nie istnieje bez wspomagania suplementacją. Chociażby kreatyną i beta-alaniną. Jednak to jest niezależne od diety. Natomiast odżywki białkowe nie są konieczne, ale zwyczajnie wygodne i szybsze w przygotowaniu niż danie z roślinnym białkiem.

No właśnie... Jak to w końcu jest z tym białkiem? Rozliczmy się raz na zawsze z tym mitem. Czy da się dostarczyć go w roślinnych posiłkach wystarczającą ilość, by zaspokoić potrzeby sportowca?

Trzeba kochać strączki i tofu, ale nie ma z tym żadnego problemu. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie sportowców na białko jest zwykle przeceniane. Niektórzy rekomendują 3 gramy białka na kilogram masy ciała, ale jest to wartość niemal dwukrotnie zawyżona i spożywanie takich ilości jest niepotrzebne.

Jaka dieta - "tradycyjna" czy wegańska - wypada lepiej przy uprawianiu sportu? Chodzi mi o ogół dyscyplin sportowych, jeżeli da się to tak powiedzieć ogółem. Jak wypada to porównanie? Na czym polega wyższość jednej diety nad drugą, gdy w grę wchodzi uprawianie sportu?

To trudne pytanie, ponieważ nikt tego jeszcze nie zbadał. Stąd też pomysł mojej pracy doktorskiej, która ma zbadać różnice w wydolności biegaczy wegan i biegaczy na diecie tradycyjnej. Z drugiej strony mamy znakomitych sportowców na wegańskiej diecie, a wspomniany Carl Lewis czy Aleksiej Wojewoda osiągnęli szczyt swojej formy sportowej właśnie na roślinach. Nie odważyłbym się powiedzieć, że dieta wegańska daje przewagę, ale nie sądzę, żeby była jakąkolwiek przeszkodą.
W ramach ciekawostki... Wśród biegaczy ultra, czyli na dystansach będących wielokrotnością maratonu panują dwa główne trendy. Niskotłuszczowy weganizm i wysokotłuszczowa dieta paleo (oparta o mięso i tłuszcz zwierzęcy). Obie grupy osiągają znakomite rezultaty, więc wygląda na to, że jeden i drugi sposób się sprawdza. Z tym, że o diecie wegańskiej wiemy, że jest zdrowa, trudno to powiedzieć o tłustym paleo.

Powiedz jeszcze, proszę, kilka podstawowych zasad, które dotyczą weganizmu w sporcie - takie rady dla początkujących. Na co zwrócić szczególną uwagę planując treningi i "kompatybilne" z nimi posiłki?

Trochę mam problem z tym pytaniem, bo ciężko tak wymienić zasady... Polub się z blenderem i strączkami. Blender pozwala zrobić świetne szejki na bazie zielonych warzyw oraz rozdrobnić to czego jedzenie w całości może być trudne, czyli pestki i strączki. Dzięki temu przygotujesz szybko świetne i odżywcze posiłki. Jeśli trenujesz i jesz roślinne przy da Ci się porcja białka oraz energii w łatwiej do przygotowania i smacznej formie.

Na koniec jeszcze jedno ważne, ale dość ogólne pytanie - jak ważna dla zdrowia sportowca jest odpowiednia dieta? Co można sobie zepsuć, jeśli kompletnie zignorujemy tę kwestię?

Dla wyczynowca ważny jest wynik, zdrowie schodzi na drugi plan. U amatorów zdrowie powinno być priorytetem i może on sobie zaszkodzić tak samo jak osoba, która prowadzi kanapowy styl życia. Sportowiec jest w lepszej sytuacji ponieważ zjada więcej, więc dostarcza sobie większą ilość składników odżywczych, a szansa na niedobory jest mniejsza.

*

Damian Parol - dietetyk (chwali się ukończeniem dietetyki na SGGW, choć, jak mówi, niezupełnie jest czym), trener personalny i bloger. Współtworzył dokument o strasznie długiej i mądrze brzmiącej nazwie na temat stosowania suplementów i żywności funkcjonalnej (o TU więcej w temacie), więc... zna się chłopak na rzeczy i wie, co mówi! Sprawdźcie też jego bloga!


________________________Podoba Ci się wpis? Polub mnie na Facebooku  i obserwuj na Bloglovin!

2 komentarze:

  1. Venus Williams jest weganką, no proszę... W sumie nie pomyślałabym o tym, że weganie są w stanie uprawiaś spor wyczonowo. Wszyscy weganie, których znam osobiście to jakieś wątłe, chudziutkie osóbki. Chociaż wczoraj oglądałam jeden odcinek Ugotowanych o dietach, i własnie była tam weganka, która zainspirowała mnie do tego, żeby przez dwa tygodnie spróbować być na wegańskiej diecie.

    OdpowiedzUsuń