Jak już wspominałam we wpisie o bieganiu dla początkujących, to, co jemy przed i po treningu jest bardzo istotne. Posiłek przed (1,5 godziny) powinien być bogaty w węglowodany, aby dostarczyć nam energii do ćwiczeń, zaś ten po (powinien być spożyty jak najszybciej) musi zawierać węglowodany i białko, aby wspomóc regenerację mięśni.
Nie wszystkie węglowodany są dobre
Najlepiej by były to węglowodany złożone, ponieważ te nie tuczą (oczywiście, spożywane w zalecanych ilościach), wspomagają spalanie tłuszczu (błędem wielu diet jest odstawienie węglowodanów, ponieważ w takim przypadku chudnięcie jest znacznie spowolnione) oraz zapewniają uczucie sytości na dłużej. Wystrzegajcie się natomiast węglowodanów prostych, które właśnie powodują tycie i zapewniają uczucie sytości na bardzo krótko (przede wszystkim są to fast foody i słodycze).
Szybkie przekąski przed treningiem
Jeśli nasz grafik jest dość napięty i nie mamy czasu na gotowanie albo po prostu nam się nie chce, możemy przed treningiem przegryźć coś, co nie wymaga nie wiadomo jakich przygotowań, a jednak dostarczy nam tej niezbędnej dawki węglowodanów:
- jogurt naturalny z musli z suszonymi owocami
- kanapki z chleba pełnoziarnistego z masłem orzechowym niesłodzonym
- sałatkę owocową (np. z ananasa, banana, gruszki, ziaren słonecznika i orzechów laskowych)
Szybkie przekąski po treningu
Te muszą zawierać nie tylko węglowodany, ale też proteiny, a więc i tu sprawdzi się jogurt naturalny z musli, kanapki z pełnoziarnistego chleba z masłem orzechowym niesłodzonym czy owsianka z bananem. Batoniki granola lub sałatkę owocową możemy po prostu popić jogurtem i już mamy połączenie węglowodanów i białka. Do sałatki owocowej możemy też po prostu dorzucić migdałów, a masło orzechowe na kanapkach zamienić na twarożek.
Przykładowe przepisy na posiłki przed i po treningu
- wegetariańskie risotto z pieczarkami (przed)
- spaghetti carbonara (po)
- kieszonki z kurczaka z pieczarkami + brązowy ryż (po)
- sałatka śródziemnomorska (po)
Produkty bogate w węglowodany: chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, kasze (gryczana, jaglana, pęczak), fasola, soczewica, płatki owsiane, naleśniki, pistacje, orzeszki ziemne, ziarna słonecznika, ziarna sezamowe, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, masło orzechowe niesłodzone, jogurt naturalny, mleko pełnotłuste, kukurydza, groszek zielony (gotowany), ananas, banan, gruszka, awokado, miód (dobry cukier PO treningu)
Produkty bogate w białko: pierś z kurczaka, pierść z indyka, mięso z kraba, krewetki, tuńczyk, boczek, jajka, makaron, chleb razowy, twarożek, banany, migdały, ziarna słonecznika
sądziłam, że jak taki wpis robisz to dasz przetestowane przez siebie przepisy a nie jakieś dopasowane z neta.
OdpowiedzUsuńno chyba, że tak jest?
ja właśnie strasznie rzadko ostatnio gotuję, jem raczej takie właśnie szybkie przekąski :D ale przepisy dopasowałam pod względem składników zawierających węglowodany i proteiny, a do tego to nie są jakieś skomplikowane potrawy, więc myślę, że spokojnie dadzą radę ;)
Usuńzawsze sie gubie w tych węglowodanach ;p
OdpowiedzUsuńwygląda apetycznie ;)
OdpowiedzUsuńzapraszam do obserwowania mnie na instagramie @jagodowojagodowa
świetny post! uwielbiam takie! :)
OdpowiedzUsuńWiedziałam, że odpowiednie odżywianie przed i po jest ważne, ale nie znałam przykładowych propozycji. Teraz już wiem na co zwrócić uwagę, dzięki :)
OdpowiedzUsuńSuper! Mam ochote na risotto :)
OdpowiedzUsuńNajszybszy przepis to idz do sklepu i kup maestro :D No i na trening to wiadomo - picie :D
OdpowiedzUsuńco to jest maestro?
Usuń